Zespół Szkół Podstawowo Gimnazjalnych w Królowej Górnej

Zespół Szkół Podstawowo Gimnazjalnych w Królowej Górnej

Mgr Mors w Królowej Górnej

           Dnia 14 czerwca, na kilka dni przed zakończeniem roku szkolnego, przybył do naszej szkoły pan Mariusz Brodowski, sądecki artysta-malarz w dziedzinie street artu, tworzący pod pseudonimem Mgr Mors. Rozpoczął w ten sposób trzydniowy maraton artystyczny zmierzający do stworzenia wielkoformatowego obrazu, tzw. muralu. Mgr Mors przybył do nas z inicjatywy Stowarzyszenia Dolina Królówki, które z okazji zbliżających się „X Świętojanek” postanowiło upamiętnić ten jubileusz w niecodzienny sposób. Na jednej ze ścian siedziby Stowarzyszenia miał powstać świętojański mural.

        Na sali gimnastycznej zebrali się uczniowie naszej szkoły oraz nieliczni przedstawiciele starszej generacji. Mgr Mors rozpoczął od wykładu połączonego z prezentacją multimedialną, gdzie zaznajomił wszystkich ze swoją sztuką i dokonaniami. Następnie spośród obecnych osób uformowała się grupa warsztatowa, która miała przed sobą nie lada orzech do zgryzienia. Każdy uczestnik musiał stworzyć własny projekt muralu, aby ostatecznie można było obrać właściwy kierunek w celu stworzenia profesjonalnego projektu autorstwa Mgra Morsa. W projekcie tym nie mogło zabraknąć motywu wianka. Tak więc, by projekt mógł w pełni zaistnieć, zaproszona na tę okoliczność pani Józefa bardzo sprawnie uwiła wianek z przyniesionych ziół i kwiatów. Po takim wstępie pozostało już tylko wcielić pomysł w życie.

           Drugi dzień zapowiadał się bardzo pracowicie. Mgr Mors opracował komputerowo kilka projektów, z czego uczestnicy warsztatów wybrali ten jeden. Rozpoczęła się żmudna praca tworzenia „koronkowych” szablonów. Wszelkie potrzebne materiały zabezpieczył artysta, ale wycinankom nie było końca. Po wielogodzinnych zmaganiach, finał drugiego dnia przypadł w udziale najwytrwalszym. Przed ich oczami, choć ułożony jeszcze na podłodze, ukazał się obraz muralu powstały z połączonych szablonów. Wszyscy odetchnęli z ulgą przed zmaganiami ostatniego dnia.

           W niedzielne popołudnie grupa warsztatowa zaopatrzona w maski ochronne rozpoczęła swoją  przygodę ze sprayami pod bacznym okiem Mgra Morsa. W ferworze pasjonującej pracy, wszyscy warsztatowicze zapominali o bożym świecie. Kolejne elementy projektu co rusz pojawiały się na ścianie budynku. Podczas gdy na scenie widowiskowej trwały popisy artystyczne, ciekawscy uczestnicy Świętojanek raz za razem spacerowali w kierunku ściany, gdzie mrówcza praca trwała nieprzerwanie. I choć ciemne chmury spowiły niebo i  ukazał się krajobraz przed burzą, udało się. Pierwsze krople deszczu spadły po zakończeniu pracy.

         Świętojański mural z pewnością na długo pozostanie w pamięci jego twórców, wśród których byli uczniowie i absolwenci tej szkoły. Wiwat Mgr Mors!

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.