Zespół Szkół Podstawowo Gimnazjalnych w Królowej Górnej

Zespół Szkół Podstawowo Gimnazjalnych w Królowej Górnej

Bóg się rodzi

Bóg się rodzi…- apel wigilijny w naszej szkole


               Święta Bożego Narodzenia to czas refleksji i wielkich nadziei na nadchodzący nowy rok. Zapach jodły w pokoju oraz magiczna atmosfera tworzą niepowtarzalny urok tych świąt. Choć cały świat pokryty jest warstwą białego puchu, to w naszym sercach panuje spokój
i radość. Każdy niecierpliwie wyczekuje na symboliczne dzielenie się opłatkiem oraz wspólny śpiew kolęd. Najważniejszą częścią obchodów Bożego Narodzenia są jednak spotkania  z bliskimi osobami. Pozwalają nam na pogłębianie wzajemnych relacji oraz docenienie prawdziwej wartości rodziny.


               Jak wiadomo, wszyscy uczniowie tworzą jedną wielką, wspierającą się rodzinę. Nasza szkoła postanowiła więc podkreślić znaczenie tej wspólnoty poprzez organizację wigilii szkolnej. 21 grudnia w naszej szkole odbył się apel, w którym uczestniczyli uczniowie z wszystkich klas. Jasełka w wykonaniu aktorów ze szkoły podstawowej wzbudziły sympatię i uznanie widzów i wprowadziły zebranych w świąteczny nastrój. Mimo młodego wieku dzieci popisały się dojrzałą grą aktorską i profesjonalizmem. Każdy aktor doskonale odnalazł się we własnej roli. Całości dopełnił znakomity akompaniament muzyczny. Dobór i wykonanie kolęd nie pozostawiało nic do życzenia.


             Po krótkim przedstawieniu głos zabrał pan Dyrektor. Życzył wszystkich spokojnych i wesołych świąt. Następnie udaliśmy się do klas, gdzie czekał na nas ciepły posiłek,  czyli nasza klasowa wieczerza wigilijna. Po jej zakończeniu podzieliliśmy się opłatkami i zaśpiewaliśmy kolędy. W dniu „szkolnej wigilii” wszystkim udzielił się ciepły świąteczny nastrój. Mamy nadzieję, że nadchodzące święta będą czasem spokoju i wzajemnej miłość. Życzymy wszystkim, aby były one zdrowe i wesołe.

Karolina Majka (kl. IIa), Natalia Rogozińska (kl. IIb)

Bóg się rodzi…- apel wigilijny w naszej szkole - 2012

Święta Bożego Narodzenia to czas refleksji i wielkich nadziei na nadchodzący nowy rok. Zapach jodły w pokoju oraz magiczna atmosfera tworzą niepowtarzalny urok tych świąt. Choć cały świat pokryty jest warstwą białego puchu, to w naszym sercach panuje spokój
 i radość. Każdy niecierpliwie wyczekuje na symboliczne dzielenie się opłatkiem oraz wspólny śpiew kolęd. Najważniejszą częścią obchodów Bożego Narodzenia są jednak spotkania
z bliskimi osobami. Pozwalają nam na pogłębianie wzajemnych relacji oraz docenienie prawdziwej wartości rodziny.                 
              Jak wiadomo, wszyscy uczniowie tworzą jedną wielką, wspierającą się rodzinę. Nasza szkoła postanowiła więc podkreślić znaczenie tej wspólnoty poprzez organizację wigilii szkolnej. 21 grudnia w naszej szkole odbył się apel, w którym uczestniczyli uczniowie
z wszystkich klas. Jasełka w wykonaniu aktorów ze szkoły podstawowej wzbudziły sympatię
 i uznanie widzów i wprowadziły zebranych w świąteczny nastrój. Mimo młodego wieku dzieci popisały się dojrzałą grą aktorską i profesjonalizmem. Każdy aktor doskonale odnalazł się we własnej roli. Całości dopełnił znakomity akompaniament muzyczny. Dobór
 i wykonanie kolęd nie pozostawiało nic do życzenia.
Po krótkim przedstawieniu głos zabrał pan Dyrektor. Życzył wszystkich spokojnych
 i wesołych świąt. Następnie udaliśmy się do klas, gdzie czekał na nas ciepły posiłek,
czyli nasza klasowa wieczerza wigilijna. Po jej zakończeniu podzieliliśmy się opłatkami
i zaśpiewaliśmy kolędy. W dniu „szkolnej wigilii” wszystkim udzielił się ciepły świąteczny nastrój. Mamy nadzieję, że nadchodzące święta będą czasem spokoju i wzajemnej miłość. Życzymy wszystkim, aby były one zdrowe i wesołe.

Karolina Majka (kl. IIa), Natalia Rogozińska (kl. IIb)

„Wyjść poza schemat”

„Wyjść poza schemat”

Problem wykluczenia społecznego oraz rozpowszechniającej się cyberagresji, czyli prześladowania niewinnych osób obraźliwymi sms-ami czy e-mailami, staje się coraz bardziej spotykany w środowiskach młodzieżowych. Ofiary rzadko szukają pomocy u wyspecjalizowanych osób, które mogą doradzić im, jak poradzić sobie z problemem, lecz sami próbują stawić czoło kłopotliwej sytuacji. Osoba pokrzywdzona zostaje odtrącona przez rówieśników początkowo bagatelizujących jej dylematy. Musi nie tylko uporać się z losem osoby wyalienowanej, ale również z samotnością.                         

          Nasza szkoła również jest świadoma zagrożeń, jakie niesie ze sobą lekkomyślne  korzystanie z Internetu, dlatego 13 grudnia ubiegłego roku został zorganizowany (przez osoby przeszkolone w Krakowskim Stowarzyszeniu Terapeutów Uzależnień) spektakl połączony z prelekcją. Przedstawienie uświadomiło nam potrzebę budowania wzajemnych relacji na zaufaniu i spokoju. Pokazało, jak negatywne konsekwencje przemoc i zjawisko wykluczenia pozostawia w procesie kształtowania osobowości nastolatków. Kiedy oglądaliśmy spektakl, dotarło do nas, że ofiarą cyberagresji może stać się każdy.

Obok problemu wykluczenia została poruszona kwestia możliwości, jakie daje nam członkostwo w Unii Europejskiej. Odrobina inicjatywy i własnej inwencji wystarczą,  by spełnić się zawodowo i odnieść sukces. Przemawiająca do wyobraźni sceniczna historia wprawia widzów w sytuację analogiczną do sytuacji głównego bohatera, dzięki czemu publiczność może poczuć się jak świadek zdarzeń. Po przedstawieniu odbyła się krótka, ale jakże wymowna prelekcja, która przybliżyła nam sposoby rozwiązywania konfliktów oraz radzenia sobie z problemami.   

                                                                                                                                           Mamy nadzieję, że zorganizowane przedstawienie na długo zostanie w głowach młodzieży, a otrzymane wskazówki pomogą nam w życiu.

 

„Oszczędność wokół nas”

„Oszczędność wokół nas”

  Samorząd Uczniowski  ogłosił  konkurs pod hasłem „Oszczędność wokół nas”. Do udziału zachęciliśmy wszystkie klasy podstawowe oraz gimnazjum. Celem konkursu było  wyłonienie jak najlepszych pomysłów, które w znacznej części pozwoliłyby zaoszczędzić prąd elektryczny. Najlepsze prace były  nagrodzone ciekawymi nagrodami.

Konkurs został podzielony na trzy  kategorie :

Klasa I do III (pod.) :

 -Wykonanie plakatu klasowego, który miał na celu zachęcić uczniów do oszczędzania prądu elektrycznego, bądź pokazanie jak można ograniczyć  jego zużycie. Wszelkiego rodzaju pomysły              i najciekawsze pracę  były bardzo mile widziane.

-format plakatów dowolny,

-maksymalna ilość prac to 3,                                                                                                                                                                                                  

Klasy IV do VI(pod.) :

-Klasy ułożyły własnej twórczości piosenki, które pomysłowym wykonaniem i  ciekawym zaprezentowaniem się,  zachęciły uczniów do zużywania jak najmniej prądu. Szczególnie  zachęciliśmy do wykorzystania instrumentów.

-maksymalna ilość piosenek to 2,

Klasy I do III (gim) :

- Każda klasa gimnazjum  zorganizowała  prezentację na temat zmniejszenia zużycia  prądu elektrycznego. Klasa  miała na celu przedstawić  swoje własne  najciekawsze pomysły w związku z oszczędzaniem energii. Szczególnie  oceniane było najlepsze zaprezentowanie się.

-długość prezentacji  nie dłuższa niż 7 minut. +

-rodzaj zaprezentowania się dowolny (prezentacje multimedialne, odgrywane sceny itp.)

Jury po zakończeniu konkursu,  podsumowało całość i ogłosiło wyniki wszystkich kategorii:

Kategoria klas I-III:

I miejsce- II klasa

II miejsce-I klasa

III miejsce- III klasa

Kategoria klas IV- VI:

I miejsce- V klasa

II miejsce- VI klasa

III miejsce- IV klasa

Kategoria I-III (gimnazjum):

I miejsce- III  A 

II miejsce-  I B

III miejsce- II B

IV miejsce-  III B / II A/ I A   

 

Do jury zasiedli:

- Dorota Gonczowska,

- Stanisław Poręba,

- Sławomir Siedlarz,

- Beata Nowak,

Śmierć jedzie na podwójnym gazie

Śmierć jedzie na podwójnym gazie

Bezpieczeństwo drogowe jest kwestią ważną dla nas wszystkich i wszyscy możemy przyczynić się do jego zwiększenia. Mimo iż podejmowane do tej pory działania były skuteczne, liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych jest w Unii Europejskiej niezwykle wysoka.                            

         11 grudnia ubiegłego roku nasza szkoła wzięła udział w kampanii społecznej No promil-No problem, której celem  jest zmniejszenie liczby pijanych kierowców na drogach. Uczniowie klas gimnazjalnych pod czujnym okiem pani pedagog zorganizowali krótki, ale jakże pouczający, apel. Przedstawili nie tylko suche fakty dotyczące wypadków, ale również konkretne sytuacje, których skutkiem była utrata życia. Często przez głupotę i lekkomyślność pijanych kierowców  ginie wiele  niewinnych osób nie mających wpływu na stan automobilistów.

Zainteresowanie  wśród publiczności zebranej na naszej sali gimnastycznej  wzbudził wzruszający film mówiący o młodych ludziach, którzy, nieświadomi ciążącej na nich odpowiedzialności, decydują się na prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości. Zapominają, że te przysłowiowe ”tylko dwa piwa” potrafią odebrać komuś życie i pogrążyć najbliższych ofiary w żałobie. Po apelu rozpoczął  się konkurs plastyczny, podczas którego młodzież miała okazję zaprezentować swoje umiejętności manualne oraz  przedstawić swój sposób postrzegania pijanych kierowców. Każda klasa miała za zadanie zaprezentować wcześniej przygotowany transparent podlegający ocenie jury. Zwycięzcą okazała się klasa III b, z kolei drugie miejsce przypadło klasie III a, a miejsce trzecie- zasłużenie klasie IIa.

Ostatnim punktem programu była prelekcja przygotowana przez aspirantów sztabowych z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu: p. Ewę Trojan oraz p. Janusza Gawlaka. Policjanci chcieli uświadomić młodym ludziom niebezpieczeństwa wiążące się z prowadzeniem samochodu „po pijanemu”.  

            Miejmy nadzieję, że dzięki akcjom typu No promil- No problem liczba podchmielonych kierowców zmniejszy się, a młodzież wkraczająca w dorosłe życie nie będzie popełniać błędów, które inni mogą przypłacić życiem.

Czytaj więcej: Śmierć jedzie na podwójnym gazie